More Website Templates @ TemplateMonster.com - April 21, 2014!

Mistrovství světa ve Výklesu na Říp

Datum: 24.12.2019 10:00
Místo: Říp

Aktuality

Výkles 2019

Ohlédnutí za Výklesem 2019
Hned na začátku musíme vysvětlit, proč jsme si nevšimli přítomnosti televizních štábů, které měly o letošní Mistrovství světa ve výklesu na Říp původně značný zájem a s velkým předstihem se akreditovaly. Důvod je jednoduchý: Management těchto televizních společností dal do vyhledávače klíčová slova "závod" a bohužel zkrácený název "Vynař". Jako první se zobrazil odkaz na Vinařské závody. Management neznalý českého jazyka nepostřehl drobný rozdíl mezi slovy "vinař" a "Vynař" a rovněž tak nepochopil, že se jedná o závody výrobní, nikoliv sportovní. A do GPS navigace vložil jako cíl Mikulov. Teprve když na Svatém kopečku marně hledali rotundu, pochopili svůj omyl. Při kvapné cestě do Roudnice však museli překonat kyvadlovou dopravu u Novomlýnských rybníků a pak standardní kolaps na D1, takže pod Říp dorazili až v podvečer, kdy se už všichni účastníci letošního Výklesu věnovali zdobení stromečků. Dotčené televizní štáby i závodníci ovšem nemohou v příštím roce počítat s akreditací, neboť u nás platí: "Kdo nepřišel, toho příště nepozvu."
     Zde se také sluší vysvětlit, proč je Výkles někdy považován za společenskou akci a jindy za závod. Analogii můžeme, jako vždy, nalézt ve fyzice. Fyzika považuje světlo někdy za vlnění (např. při průchodu optickou čočkou), jindy za částice - fotony (např. fotoelektrický jev, který nám otevírá dveře třeba do Billy). Výkles je tedy někdy zahrnut mezi společenské akce (zejména když časový náskok vítěze je nepříjemně vysoký a nehodí se o něm mluvit), jindy mezi závody (když žádáme Evropskou unii o dotaci).
    Celková účast byla letos spočítána přesně: 18 závodníků (i když na fotkách jich většinou napočítáte jen 16). Tedy o něco méně než v minulých dvou letech, vysvětlení viz dále.
    A nyní příjemné stránky letošního Výklesu. Jsme velice potěšeni, že i letos dorazili nejen nový vicemistr světa ve SMIKu Jindra, ale také vítěz v dlouhodobé soutěži "Aspoň jeden závod denně" Michal. Ten plně zužitkoval své zkušenosti ze zmíněné dlouhodobé soutěže, s Řípem se nijak nepáral a vyhrál, takže se stal novým mistrem světa ve Výklesu. K dalším zajímavostem patřila třígenerační účast, na níž se podílel Děd-Zakladatel Petr, jeho syn Vojta a jeho vnuk Táďa (ten rovněž zdolal horu jižní soutěskou a předběhl nejen svého děda, ale ještě další tři závodníky a celou cestu povídal). A samozřejmě nesmíme zapomenout na znovuobsazenou kategorii žen, v níž letos suverénně zvítězila Pavla, takže i ona se stala mistryní světa ve Výklesu v kategorii žen.
   Rovněž zásobovací tým se vyznamenal bohatými a pestrými zásobami vánočního cukroví, jež v krosnách jeho členové a členky dopravili na vrchol. Tam bylo rychle zkonzumováno, aby nepodlehlo zkáze. A samozřejmě nám udělalo radost i počasí, o něž se zasloužil Děd-Zakladatel Petr díky blízkému vztahu se Svatým Petrem.
    K těm nepříjemným skutečnostem patřilo, že dlouholetému úspěšnému závodníkovi Jirkovi H. st. zabránil jeho úraz, tzv. Předvánoční kotník, dosáhnout letos vrcholu Řípu, a to ani s použitím berlí či v invalidním vozíku, protože přeci jen váží víc než mimino v kočárku, takže ani Míra (který je na mimina v kočárku zvyklý) by ho nahoru nevytlačil. Přejeme mu, aby se co nejdříve uzdravil a věříme, že v 16. ročníku (2020) opět zazáří. Rovněž Otec-Zakladatel Honza nepřemohl počínající chorobu a raději se léčil doma.
   Organizační tým děkuje všem letošním účastníkům, a to jak závodníkům, tak podpůrnému týmu, a blahopřeje oběma novým mistrům světa. Hned na Nový rok, bez ohledu na státní svátek, se tým sejde, aby připravil tratě a kategorie pro 16. ročník (16 je krásně zaokrouhlené číslo pro lidi spojené s IT technologiemi).

Za realizační tým                                              Za počasí

Děd-Zakladatel Petr                                      Svatý Petr
Vykles-2019-web.png


Přílohy:

Výkles 2019

Blíží se Vynař
Ano, opět tu máme Mistrovství světa ve Výklesu na Říp (zkráceně VynaŘ), tentokrát jeho 15. ročník. Těch uplynulých 14 ročníků mělo nejrůznější podoby a všichni jistě chápou, že i každá příprava na tak složitou a organizačně náročnou akci trvala vždy několik měsíců.
   Asi nám nejbližší svým pojetím byl desátý ročník (v roce 2014), kdy Výkles měl formu závodu v orientačním běhu s hromadným startem, nulovým počtem kontrol a libovolnou mapou. Ten zatím poslední, loňský 14. ročník, pak dospěl do formy tříetapového závodu s jedinou soutěžní etapou a bez výsledkové listiny. Inspirací nám byl zvyk z posledních dvou let, kdy na žebříčkových závodech v některých kategoriích pořadatel nekontroluje ražení, neměří čas a jen závodníkům doporučuje, aby tak učinili sami. Za tuto radu a mapu požaduje 100 - 120 Kč a dává možnost zdarma použít Toi-Toi.
   Zorganizovat takovýto masový závod, jakým Výkles bezesporu je, s minimálním počtem pořadatelů je skutečně oříšek. Vždyť jen si vzpomeňte, kolik starostí, telefonování a různých souhlasů vyžaduje příprava obyčejného oblastního závodu. A nyní si uvědomte, že toto je mistrovství světa s mezinárodní účastí, kdy je nutno navíc se postarat o tlumočníky, ubytování doprovodu, tiskové středisko pro novináře a parkovací místa pro televizní přenosové vozy. Přípravný výbor se proto letos rozhodl požádat o dotaci EU, avšak žádost nebyla kladně vyřízena. Ve zdůvodnění stálo, že veškeré dotace již dostala jistá velká pekárna, která je použila na vývoj nové linky na pečení koblih. Proto jsme museli i letos spoléhat jen na své vlastní síly. 
   Nemá význam začít zde vypisovat přednosti či dokonce historii Výklesu, protože toto vše je všeobecně známo. Pokud snad ne, pak začněte na stránkách orientak.unas.cz (zvolte "ČLEN SKOB" -> "Grafický režim" a pak v levém sloupci "Výkles & statistika činnosti"), kde je historie prvých devíti ročníků. Jestliže vás to neznechutí, můžete pokračovat na těchto našich stránkách, které právě čtete ("Aktuality" a listujte k datům 5. a 25.12.2015, 9. a 25.12.2016) a kdo toho ještě nemá dost, tak v sekci "Nástěnka" data 22.11. a 24.12.2017, 1. a 24.12.2018 (a k tomu fotky 26.12.2018). Například v hodnocení z 24.12.2017 se dozvíte, jaké nečekané problémy představuje pro přípravu Výklesu seismická činnost a odborová organizace.
   Účast se v posledních 3 letech pohybuje kolem 20 - 30 lidí, z toho více než polovina volí klasickou náročnou trasu jižní stěnou.
Je zapotřebí pro Výkles nějaká speciální příprava? Odpověď není jednoznačná: většina účastníků speciální přípravu nepotřebuje. Pro ty, kteří trénují celý rok, není  Výkles i přes svou náročnost nic mimořádného. Ale třeba Děd-Zakladatel Petr má přípravu složitou: Už časně ráno musí začít tejpovat několik vyviklaných a opotřebovaných kloubů, aby se ohýbaly na tu správnou stranu. Dále musí obinadlem ovázat některé končetiny, aby je zafixoval u těla a cestou je neztratil. Také musí nalézt ty správné brýle, aby se neztratil celý, a konečně si musí neustále opakovat, že cestou na shromaždiště musí v Krabčicích odbočit doprava. A to všechno musí stihnout tak, aby se na horní parkoviště dostal na Štědrý den do 10:00.
   A závěrem doporučení organizačního výboru: doporučujeme všem účastníkům, ale především některým, aby si seřídili hodinky na výklesový čas. Ten je středoevropský + 16 minut. Tím se dosáhne toho, že start bude moci být skutečně na Štědrý den v 10:00 SEČ. Pokud hodinky nemáte a spoléháte na mobil, případně  hodinky sice máte, ale ty se vám automaticky synchronizují s družicemi GPS, pak doporučujeme pomocí sextantu změřit výšku Slunce nad obzorem a ze známé zeměpisné šířky Řípu vypočítat okamžitý čas. To lidi uměli už před 250 lety, a my jsme dnes přeci vzdělanější než oni, že?
Za organizační výbor
Děd-Zakladatel Petr