More Website Templates @ TemplateMonster.com - April 21, 2014!

Aktuality

Pořádání

Bohužel, díky současné situaci , jsou všechny akce, které jsme plánovali  na letošní  jaro, zrušené. Jediné, co zatím platí je termín podzimního závodu v Úštěku 24.10.

Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet  a jakmile to jen trochu půjde vymyslíme třeba větší trénink, nebo jinou akci. 

J.

Závod v Terezíně-- ZRUŠEN

Bohužel, je rozhodnuto. Viz příloha. J.


Trénink s KOBulem ve Velemíně 1.3.2020

Ještě v sobotu to vypadalo, že se ve Velemíně bude spíš bude pořádat závod v LOB - mlha, sněžení a 5 cm sněhu. Neděle však přivítala návštěvníky jarním počasím a na to, co se to ve Velemíně děje, se přišlo podívat i sluníčko. Trénink pořádal KOBUL Ústí nad Labem a protože se běželo na naší mapě, pozvali nás.

2.jpg

Na startu

Dan Jareš postavil tři různé tratě, každou o délce cca 1,5 km o 8-10 kontrolách. Každý pak absolvoval tři měřené tréninky, přičemž výsledný čas se sčítal. Bylo znát, kdo je na mapě doma a domácí dle výsledků hosty nešetřili. Nutno však připomenout, že průměrný věk účastníků KOBULu byl znatelně nižší, což mělo vliv na výsledky. 

12.jpg

Doběh do cíle

Nádherný souboj předvedla první trojice: 1. Ema Černá, 2. Jiří Heller ml. a 3. Michal Černý. Rozdíl mezi první a druhým byl pouhých pět vteřin a třetí za prvním zaostal pouze o 26 vteřin. Rozhodoval tak sebemenší detail. Veškeré výsledky jsou v přiloženém souboru, v dalším souboru jsou pak jednotlivé tratě.

Vítězům gratulujeme a Klubu orientačního běhu Ústí nad Labem děkujeme za moc pěkný trénink a možnost se s nimi proběhnout. Pro případné zájemce o další běh připomínám, že proběhnout se s KOBULem budou moci již tento čtvrtek 5.3. na Severní Terase v Ústí nad Labem a pak opět v neděli 8.3. tentokrát opět na naší mapě Oleško (informace budou zveřejněny na našem portálu).


Stránky Severní orienťácké série spuštěny

A je to tady. Severní orienťácká série (SOS) ve svém rozvoji udělala další krok a spustila nové webové stránky. I když jsou zatím ještě nedoladěné, již nyní poskytují spoustu informací. Navštívit je můžete na adrese: o-serie.cz 

Pro ty, kteří zatím neví, co SOS (Severní orienťácká série) je, tak vězte, že jde o soubor větších tréninků (neoficiálních závodů), které pořádají jednotlivci a kluby OB z Ústeckého kraje. Tyto tréninky tvoří celoroční ligu, přičemž za každý trénink jsou udělovány body, které se započítávají do celkového hodnocení. První závod již proběhl ve Velemíně v lednu, takže jej už nestihnete, ale nezoufejte další trénink připravuje KOBUL na Severní terase ve čtvrtek 5.3. (o tomto píšu jinde na těchto klubových stránkách). 

Zároveň děkuji Petru Bukovi, který stránky SOS vytvořil a s kterým je dáváme dohromady.

Noční orientační běh ve Velemíně

Dne 20.01.2020 večer rozsvítili Velemín svými čelovkami orientační běžci. Konal se tu opět po roce noční trénink v orientačním běhu, který byl otevřený pro veřejnost a zúčastnit se mohl kdokoli. Běželo se na mapě Velemín, která byla opět rozšířena o novou část, kde se dosud neběželo. Ani tma ani teploty kolem nuly neodradilo 40 běžců od toho, aby se postavili na start a vydali se hledat kontroly rozmístěné nejen přímo ve Velemíně, ale i v jeho okolí. Byly připraveny dvě tratě. Krátká s délkou 2,3 km (optimální postup 3 km) a s 13 kontrolami byla vhodná pro děti a méně náročné běžce, kterých se našlo 19. Dlouhá trať měla vzdušnou čarou 4,2 km, optimálně pak přes 6 km a ke zdárnému dokončení bylo potřeba nalézt 19 kontrol, o což se pokusilo 21 závodníků. Tratě procházeli nejen středem obce, ale zavedli účastníky i do míst méně známých.

IMG-20200120-155451-1.jpg

Jedna z kontrol předtím než se schovala ve tmě.

Krátkou trať nejrychleji zvládl Jakub Šašek z TJ Lokomotiva Teplice v čase 21:35 min. S nástrahami dlouhé tratě se nejlépe popasoval Jakub Bílý ze stejného klubu a prolétl ji v čase 31:35 min. Nejlepší ženou (tedy slečnou) na krátké trati byla Hana Krejčová z SKOB Roudnice nad Labem s časem 23:47 min., na dlouhé pak její sestra Lucie Krejčová ze stejného klubu s časem 43:30 min. (celkově 6.)

KRÁTKÁ TRAŤ (5 nejlepších)

Pořadí

Příjmení a jméno

Klub

ČAS

 

1.

Šašek Jakub

LTP

0:21:35

 

2.

Krejčí Ladislav

ROU

0:22:40

 

3.

Krejčová Hana

ROU

0:23:47

 

4.

Wajshajtl Jakub+Matěj

x

0:27:00

 

5.

Hančl Martin

ROU

0:27:25

 

 

DLOUHÁ TRAŤ (5 nejlepších)

Pořadí

Příjmení a jméno

Klub

ČAS

 

1.

Bílý Jakub

LTP

0:31:35

 

2.

Macek Jiří

LIT

0:39:12

 

3.

Černý Michal

ROU

0:40:03

 

4.

Vaněk Jan

ROU

0:41:57

 

5.

Žejdlík Michal

LTP

0:42:05

 

 

Na startu se objevili také běžci, kteří o orientačním běhu zatím jen slyšeli či s ním měli jen malé zkušenosti. Těm patří uznání za úspěšné dokončení závodu a nalezení všech kontrol, ačkoliv začínat nočním během není vůbec jednoduché. Moc pěkný výsledek se podařil hned při svém prvním orientačním běhu Matěji Wajshajtlovi, který obsadil společně se svým taťkou Jakubem 4. místo na krátké trati. Vítězům gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za účast.

DSCN0951.JPG

Na startu.

Trénink pořádal Sportovní klub orientačního běhu Roudnice nad Labem. Mezi účastníky byli kromě místních občanů právě také zástupci z Roudnice nad Labem, ale dorazili také sportovci z Teplic, z Litoměřic, z Lovosic, z Litvínova. Do cíle dobíhali někteří běžci zadýchaní, jiní unavení, čí plní euforie, ale všichni s dobrým pocitem, že udělali něco pro své zdraví a poznali nová místa. V cíli byl pro ně připraven teplý čaj a domácí koláč. Poděkování patří Obecnímu úřadu ve Velemíně za možnost akci uspořádat a jejich podporu.

Pokud jste tento závod promeškali či vás odradilo chladné počasí, a chtěli byste si orientační běh zkusit, budete mít možnost si jej ve Velemíně vyzkoušet již 15. května 2020, kdy v rámci Světového dne orientačního běhu bude v areálu ZŠ Velemín a jejím okolí připravena závodní trať včetně velice atraktivního labyrintu. 


BorCUP 4. závod

Pouze tři naši borci se dnes 12.01.2020 nezalekli mrazivého počasí a vyrazili do Nového Boru, aby se poprali s mapou plnou nástrah dle zvyklostí BorCupu. Čekal je tam již čtvrtý závod BorCUPu. Časový limit byl stanoven na 60 minut. Největší záludností nebyl namrzlý povrch chodníků, který nutil před každou zatáčkou zpomalit, ale samotná mapa. Šlo totiž o běžnou mapu města pro veřejnost, kde bylo zakresleno 9 uzlových míst, ke kterým bylo třeba přiřadit správný výřez orienťácké mapy. Na každém výřezu bylo zakresleno šest kontrol, avšak pouze na dvou z těchto šesti se nacházela kontrola i ve skutečnosti. Byla to taková loterie, která spíš nevycházela, než vycházela a bylo tak často třeba oběhnout všech šest pozic. Komplikace činilo i to, že jednotlivé výřezy byly různě pootočené a přiřadit je ke správné lokalitě se ne vždy podařilo. Znalost prostředí, tak byla pro místní běžce výraznou výhodou. I přesto se podařilo Mírovi Dudovi dostat jentaktak do první desítky s 15 nalezenými kontrolami z 18. Karolína a Dobroslav Pohořalí shodně natrefili na 6 kontrol. Celkem se závodu zúčastnilo 89 závodníků.

Výsledky:   

1.Dan Pavlovec (BOR)18 kontrol44:39 min.
...


10.Miroslav Duda15 kontrol55:08 min.
77.Dobroslav Pohořalý6 kontrol57:15 min.
78.Karolína Pohořalá6 kontrol57:53 min.Fotografie do kroniky

Ahoj,

jako každý rok zpracováváme oddílové kroniky. Jistě jste si někteří všimli, že letos kvůli nim otravuji méně než v předchozí roky. Od roku 2019 budou již zaměřeny pouze na akce, které pořádá náš klub. I přesto mi ještě cosi chybí:

19.5.2019 - trénink na stadionu po závodě v parku. K tomu nemám nic. Nemá někdo fotky, výsledky, cokoliv dalšího?

3.10.2019 - Předonín, mapa Jezero. Nemá někdo fotky?

Pokud máte něco zajímavého, co by stálo za to mít v kronice pro budoucí generace roudnických orienťáků, tak se taky ozvěte.


Pavel

Výkles 2019

Ohlédnutí za Výklesem 2019
Hned na začátku musíme vysvětlit, proč jsme si nevšimli přítomnosti televizních štábů, které měly o letošní Mistrovství světa ve výklesu na Říp původně značný zájem a s velkým předstihem se akreditovaly. Důvod je jednoduchý: Management těchto televizních společností dal do vyhledávače klíčová slova "závod" a bohužel zkrácený název "Vynař". Jako první se zobrazil odkaz na Vinařské závody. Management neznalý českého jazyka nepostřehl drobný rozdíl mezi slovy "vinař" a "Vynař" a rovněž tak nepochopil, že se jedná o závody výrobní, nikoliv sportovní. A do GPS navigace vložil jako cíl Mikulov. Teprve když na Svatém kopečku marně hledali rotundu, pochopili svůj omyl. Při kvapné cestě do Roudnice však museli překonat kyvadlovou dopravu u Novomlýnských rybníků a pak standardní kolaps na D1, takže pod Říp dorazili až v podvečer, kdy se už všichni účastníci letošního Výklesu věnovali zdobení stromečků. Dotčené televizní štáby i závodníci ovšem nemohou v příštím roce počítat s akreditací, neboť u nás platí: "Kdo nepřišel, toho příště nepozvu."
     Zde se také sluší vysvětlit, proč je Výkles někdy považován za společenskou akci a jindy za závod. Analogii můžeme, jako vždy, nalézt ve fyzice. Fyzika považuje světlo někdy za vlnění (např. při průchodu optickou čočkou), jindy za částice - fotony (např. fotoelektrický jev, který nám otevírá dveře třeba do Billy). Výkles je tedy někdy zahrnut mezi společenské akce (zejména když časový náskok vítěze je nepříjemně vysoký a nehodí se o něm mluvit), jindy mezi závody (když žádáme Evropskou unii o dotaci).
    Celková účast byla letos spočítána přesně: 18 závodníků (i když na fotkách jich většinou napočítáte jen 16). Tedy o něco méně než v minulých dvou letech, vysvětlení viz dále.
    A nyní příjemné stránky letošního Výklesu. Jsme velice potěšeni, že i letos dorazili nejen nový vicemistr světa ve SMIKu Jindra, ale také vítěz v dlouhodobé soutěži "Aspoň jeden závod denně" Michal. Ten plně zužitkoval své zkušenosti ze zmíněné dlouhodobé soutěže, s Řípem se nijak nepáral a vyhrál, takže se stal novým mistrem světa ve Výklesu. K dalším zajímavostem patřila třígenerační účast, na níž se podílel Děd-Zakladatel Petr, jeho syn Vojta a jeho vnuk Táďa (ten rovněž zdolal horu jižní soutěskou a předběhl nejen svého děda, ale ještě další tři závodníky a celou cestu povídal). A samozřejmě nesmíme zapomenout na znovuobsazenou kategorii žen, v níž letos suverénně zvítězila Pavla, takže i ona se stala mistryní světa ve Výklesu v kategorii žen.
   Rovněž zásobovací tým se vyznamenal bohatými a pestrými zásobami vánočního cukroví, jež v krosnách jeho členové a členky dopravili na vrchol. Tam bylo rychle zkonzumováno, aby nepodlehlo zkáze. A samozřejmě nám udělalo radost i počasí, o něž se zasloužil Děd-Zakladatel Petr díky blízkému vztahu se Svatým Petrem.
    K těm nepříjemným skutečnostem patřilo, že dlouholetému úspěšnému závodníkovi Jirkovi H. st. zabránil jeho úraz, tzv. Předvánoční kotník, dosáhnout letos vrcholu Řípu, a to ani s použitím berlí či v invalidním vozíku, protože přeci jen váží víc než mimino v kočárku, takže ani Míra (který je na mimina v kočárku zvyklý) by ho nahoru nevytlačil. Přejeme mu, aby se co nejdříve uzdravil a věříme, že v 16. ročníku (2020) opět zazáří. Rovněž Otec-Zakladatel Honza nepřemohl počínající chorobu a raději se léčil doma.
   Organizační tým děkuje všem letošním účastníkům, a to jak závodníkům, tak podpůrnému týmu, a blahopřeje oběma novým mistrům světa. Hned na Nový rok, bez ohledu na státní svátek, se tým sejde, aby připravil tratě a kategorie pro 16. ročník (16 je krásně zaokrouhlené číslo pro lidi spojené s IT technologiemi).

Za realizační tým                                              Za počasí

Děd-Zakladatel Petr                                      Svatý Petr
Vykles-2019-web.png


Přílohy:

Výkles 2019

Blíží se Vynař
Ano, opět tu máme Mistrovství světa ve Výklesu na Říp (zkráceně VynaŘ), tentokrát jeho 15. ročník. Těch uplynulých 14 ročníků mělo nejrůznější podoby a všichni jistě chápou, že i každá příprava na tak složitou a organizačně náročnou akci trvala vždy několik měsíců.
   Asi nám nejbližší svým pojetím byl desátý ročník (v roce 2014), kdy Výkles měl formu závodu v orientačním běhu s hromadným startem, nulovým počtem kontrol a libovolnou mapou. Ten zatím poslední, loňský 14. ročník, pak dospěl do formy tříetapového závodu s jedinou soutěžní etapou a bez výsledkové listiny. Inspirací nám byl zvyk z posledních dvou let, kdy na žebříčkových závodech v některých kategoriích pořadatel nekontroluje ražení, neměří čas a jen závodníkům doporučuje, aby tak učinili sami. Za tuto radu a mapu požaduje 100 - 120 Kč a dává možnost zdarma použít Toi-Toi.
   Zorganizovat takovýto masový závod, jakým Výkles bezesporu je, s minimálním počtem pořadatelů je skutečně oříšek. Vždyť jen si vzpomeňte, kolik starostí, telefonování a různých souhlasů vyžaduje příprava obyčejného oblastního závodu. A nyní si uvědomte, že toto je mistrovství světa s mezinárodní účastí, kdy je nutno navíc se postarat o tlumočníky, ubytování doprovodu, tiskové středisko pro novináře a parkovací místa pro televizní přenosové vozy. Přípravný výbor se proto letos rozhodl požádat o dotaci EU, avšak žádost nebyla kladně vyřízena. Ve zdůvodnění stálo, že veškeré dotace již dostala jistá velká pekárna, která je použila na vývoj nové linky na pečení koblih. Proto jsme museli i letos spoléhat jen na své vlastní síly. 
   Nemá význam začít zde vypisovat přednosti či dokonce historii Výklesu, protože toto vše je všeobecně známo. Pokud snad ne, pak začněte na stránkách orientak.unas.cz (zvolte "ČLEN SKOB" -> "Grafický režim" a pak v levém sloupci "Výkles & statistika činnosti"), kde je historie prvých devíti ročníků. Jestliže vás to neznechutí, můžete pokračovat na těchto našich stránkách, které právě čtete ("Aktuality" a listujte k datům 5. a 25.12.2015, 9. a 25.12.2016) a kdo toho ještě nemá dost, tak v sekci "Nástěnka" data 22.11. a 24.12.2017, 1. a 24.12.2018 (a k tomu fotky 26.12.2018). Například v hodnocení z 24.12.2017 se dozvíte, jaké nečekané problémy představuje pro přípravu Výklesu seismická činnost a odborová organizace.
   Účast se v posledních 3 letech pohybuje kolem 20 - 30 lidí, z toho více než polovina volí klasickou náročnou trasu jižní stěnou.
Je zapotřebí pro Výkles nějaká speciální příprava? Odpověď není jednoznačná: většina účastníků speciální přípravu nepotřebuje. Pro ty, kteří trénují celý rok, není  Výkles i přes svou náročnost nic mimořádného. Ale třeba Děd-Zakladatel Petr má přípravu složitou: Už časně ráno musí začít tejpovat několik vyviklaných a opotřebovaných kloubů, aby se ohýbaly na tu správnou stranu. Dále musí obinadlem ovázat některé končetiny, aby je zafixoval u těla a cestou je neztratil. Také musí nalézt ty správné brýle, aby se neztratil celý, a konečně si musí neustále opakovat, že cestou na shromaždiště musí v Krabčicích odbočit doprava. A to všechno musí stihnout tak, aby se na horní parkoviště dostal na Štědrý den do 10:00.
   A závěrem doporučení organizačního výboru: doporučujeme všem účastníkům, ale především některým, aby si seřídili hodinky na výklesový čas. Ten je středoevropský + 16 minut. Tím se dosáhne toho, že start bude moci být skutečně na Štědrý den v 10:00 SEČ. Pokud hodinky nemáte a spoléháte na mobil, případně  hodinky sice máte, ale ty se vám automaticky synchronizují s družicemi GPS, pak doporučujeme pomocí sextantu změřit výšku Slunce nad obzorem a ze známé zeměpisné šířky Řípu vypočítat okamžitý čas. To lidi uměli už před 250 lety, a my jsme dnes přeci vzdělanější než oni, že?
Za organizační výbor
Děd-Zakladatel Petr


kufrování na Erbence

Ústeckého  závodu se zúčastnilo 8 členů našeho oddílu.

Chtěl bych všechny moc pochválit za skvělé výsledky ve všech kategoriích. 

Při vyhlašování výsledků se na to hezky koukalo, takže všem ještě jednou gratuluji a děkuji za skvělé zážitky.

Vojta  2.místo  -  krátká/kluci

Hanka 1.místo - střední/holky

Katka 3.místo - střední/dospělí

Láďa 5.místo - střední/dospělí

Lucka 1.místo - dlouhá/ženy

Jirka ml. 2.místo - dlouhá/muži

Jirka st. 5.místo - dlouhá/muži

Pavel  11.místo - dlouhá/muži