More Website Templates @ TemplateMonster.com - April 21, 2014!

Nejčastější dotazy


Jak je to s těmi kategoriemi?

Dělí se na H (muži) a D (ženy). Základní je H21 a D21, kam se může přihlásit úplně každý. Komu v daném roce ještě nebylo (nebo do Silvestra nebude) 21 let, může podle věku do HD10, HD12, HD14, HD16, HD18 a HD20. Kdo je starší než 34 let, může do tzv. veteránských kategorií (od HD35 po pěti letech až do HD75, která je poslední). To jsou tzv. soutěžní kategorie. Ve Středočeské oblasti (tam my patříme) je zvykem nevypisovat HD20, HD40, HD50, HD60 a HD70 a veteránské rozdělit na K a L (např. H45L – standard a H45K – jednodušší). Kromě toho jsou vždy ještě (nesoutěžní) kategorie HDR (děti s doprovodem dospělého), HD10L (trasa s fáborky), P (příchozí – jednodušší) a T (tréninková – střední obtížnost). Platí pravidlo, že mohu do kategorie, jejíhož věku letos dosáhnu

  1.  nebo jsem mladší (u dětí a dorostenců)
  2.  nebo jsem starší (u veteránů)

Jak jsou dlouhé tratě?

V orientačním běhu se trať neurčuje podle délky, ale podle předpokládaného času vítěze. Takže třeba H16 může být 5km v rovině (konkrétně u Lysé n. L.) nebo jen 2km v kopcích a skalách (Kokořínsko). Platí, že o výsledku rozhoduje především přesná orientace, teprve potom rychlost. Pokud dohledáváte kontrolu třeba 5 minut, tak to už ani seberychlejším během na 5 km nedoženete.

Mohu si zvolit startovní čas?

V kategoriích HDR, HD10L, P a T bývá tzv. „volný start“: prostě dojdete na start a podle pokynu startéra (prakticky hned) odstartujete. V soutěžních kategoriích to nejde, jsou tam přísná pravidla, ale můžete při podávání přihlášky požádat pořadatele např. o co nejpozdější nebo co nejčasnější čas (v ORISu je na to rubrika). Ale nemusí (a obvykle ani nemůže) vám vyhovět.

Co když na poslední chvíli nebudu moct závodit?

Záleží na konkrétním pořadateli. Pokud se odhlásíte (e-mailem) 2-3 dny před závodem, třeba vám startovné vrátí. Později už ne (musel vytisknout mapy, rozepsat startovku atd.).U vícedenních závodů (vysoké startovné) jsou v rozpise termíny, kdy a kolik procent vrátí.

Co když bude pršet?

Nevadí, závodí se za každého počasí a startovné se nevrací. Příprava závodu stála několik desítek tisíc korun, spoustu hodin volného času a počasí neumíme ovlivnit.

Jak je to s dopravou?

Doby, kdy se dalo jet na závod veřejnou dopravou, jsou nenávratně pryč. Jediná reálná možnost je auto a záleží na osobní dohodě s ostatními. Klub se v tomhle neangažuje. Pak bývá někdy možné dohodnout mikrobus, má to své výhody (cestou je sranda), ale i nevýhody (ráno brzy podle prvního, zpět pozdě podle posledního).

Co je to ta prezentace?

prezentace? Zhruba 2 – 3 hodiny před startem je nutné na shromaždišti vyzvednout obálku s platebním dokladem, pokyny a případně zapůjčenými čipy a pořadatel si náš oddíl odškrtne. V lepším případě to tím končí, v horším je pak nutno doplatit dluh a v nejhorším dohlásit pár zapomnětlivců (tj. vystát dlouhou frontu). Podle nepsaného zákona se o prezentaci stará ten, kdo startuje nejdřív, aby tam ostatní nemuseli trčet od 8 hodin, když startují až ve 12. A podle jiného zákona (zákona slušnosti) ten, kdo někoho dohlašuje nebo si půjčuje čip nebo doplácí dluh.

Co je to registrace?

Kdo se chce zúčastnit orientačního závodu, měl by být registrovaný u Českého svazu orientačních sportů jako závodník. Bez této registrace vás může pořadatel odmítnout zapsat do soutěžních kategorií (např. H12 nebo D35L) a zbývají vám jen P a T (příchozí a trénink). Horší ale je, že bude chtít zálohu 700,-Kč za půjčení čipu.

Registrován pod ČSOS mohou být jen členové klubů. Pro členství v klubu je potřeba pouze projevit zájem o členství, vyplnit registrační formulář a zaplatit registrační poplatek.

Jaké jsou roční příspěvky?

Platí se 100,-Kč oddílu (což jsou jediné peníze, které nám zůstanou) + registrace u ČSOS (nic do 11 let, 50,-Kč od 12 do 15 let a od 16 let 90,-Kč) + záloha na 2 závody (100,- nebo 180,-Kč).

Proč ta záloha na 2 závody?

Stalo se nám několikrát, že se někdo nechal registrovat, přihlásil se na závody a pak „zmizel ze světa“ (nikoliv fyzicky, samozřejmě). My ostatní jsme se pak o jeho dluhy museli podělit.

Do kdy to musím zaplatit?

Přelomový termín je 28. únor 23:59 hodin, kdy se uzavírá registrace. Hlídá si to informační systém (ORIS), takže se to nedá ukecat. Mějte přitom na paměti, že když pošlete peníze v únoru, objeví se na výpisu z banky až začátkem března, takže jste termín prošvihli. Poslední reálná možnost je zaplatit v hotovosti na valné hromadě 14.2.2015 v Kavárně pro seniory (od 17 hodin).

Můžu přihlásit neregistrovaného kamaráda?

Ano. Pro neregistrované je skupina NER (jako my jsme ROU, oddíl ze Slaného je SLA apod.). Přihlaste ho přímo v ORISu a jestli s tím máte potíže, obraťte se přímo na pořadatele – kontakt (e-mail, telefon) je vždy na rozpisu závodu. A hlavně kamaráda informujte, že skupina NER nespadá pod ochranná křídla našeho klubu, takže placení, prezentaci atd. si musí vyřídit sám.